Results Archive 2015

Jump to Month: Jan | Feb | Mar | Apr | May | Jun | Jul | Aug | Sep | Oct | Nov | Dec

Saturday 19th December - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 384 362 120 Celia (and Charlotte) MCROYALL 00:34:54  
York 52 24 4 Sue BRADFORD 00:26:23  

 

Saturday 12th December - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 315 4 4 Ryan KAVANAGH 00:17:43  
York 315 102 93 James CARTER 00:23:11  
York 315 133 18 Kerri TORDOFF 00:24:21  
York 315 172 139 Keith SMITH 00:26:37  
York 315 278 93 Celia (and Charlotte) MCROYALL 00:33:27  
Tilgate 337 8 8 Glen JOHNSON 00:19:09  
Tilgate 337 169 31 Gillian JOHNSON 00:28:50  

 

Saturday 5th December - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 310 109 11 Kerri TORDOFF 00:23:49  
York 310 174 142 Keith SMITH 00:26:26  

 

Saturday 28th November - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 414 58 3 Joanne DERRY 00:21:07  
York 414 157 138 James CARTER 00:24:09  
York 414 174 25 Abigail CARTER 00:24:45  

 

Saturday 21st November - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 324 5 5 Ryan KAVANAGH 00:19:15  

 

Sunday 15th November - Leeds Abbey Dash (10K)

9033 Finishers
1st Male: Dan Studley, Bristol & West, 29:43
1st Female: Charlotte Arter, Cardiff AAC, 33:00
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
975 Simon Tordoff Male 856 M35 154 00:42:06 00:41:15
1060 Scott Hayes Male 929 M40 116 00:42:41 00:41:48
1493 Ian Ward Male 1288 M55 20 00:45:46 00:44:49
1777 Ian Saynor Male 1508 M35 277 00:47:53 00:43:55
2162 Sian Wright-Williams Female 347 FSEN 203 00:50:38 00:45:57
2645 Kerri Tordoff Female 462 F35 96 00:53:42 00:49:40
3623 Celia Mcroyall Female 781 F50 34 00:59:56 00:50:52
4046 Keith Smith Male 3103 M40 446 01:02:29 00:54:30
4867 Katie Gregory Female 1307 F40 176 01:06:21 00:58:10
6279 Shirley Harrison Female 2119 F50 138 01:13:34 01:05:24

 

Saturday 14th November - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Wetherby 33 11 11 John COOKE 00:24:50  

 

Saturday 7th November - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 291 25 24 Simon TORDOFF 00:20:13  
York 291 194 48 Katie GREGORY 00:27:52  
Goole 29 14 1 Sue BRADFORD 00:25:04  
Goole 29 19 2 Lesley MIZEN 00:30:28  

 

Sunday 1st November - Guy Fawkes 10

807 Finshers
1st Male: John Clifford, Evenwood Road Runners, 58:22
1st Female: Hannah Oldroyd, UKNetRunner, 01:07:27
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time  
14 Ryan Kavanagh M 14 M 5 01:03:54  
61 Simon Tordoff M 54 M35 12 01:11:36  
70 Andrew Sloan M 61 M40 16 01:12:19  
100 Craig Redmond M 87 M35 22 01:13:56  
208 John Cooke M 170 M50 34 01:20:10  
231 Stephen King M 190 M45 32 01:21:12  
283 John Netherway M 221 M35 38 01:23:30  
322 Emma Dunn F 76 F40 17 01:25:17  
325 Joanna Millican F 79 F40 18 01:25:37  
331 Sue Bradford F 81 F45 14 01:26:07  
475 Rebecca McGuinness F 141 F 31 01:33:31  
486 Celia Mcroyall F 146 F50 22 01:34:13  
673 Keith Smith M 415 M40 71 01:46:19  
763 Dominic Clegg M 440 M 77 01:56:56  
486 Celia Mcroyall F 146 F50 22 01:34:13  
673 Keith Smith M 415 M40 71 01:46:19  
763 Dominic Clegg M 440 M 77 01:56:56  

 

Saturday 31st October - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 513 5 5 Ryan KAVANAGH 00:18:02  
York 513 340 85 Katie GREGORY 00:29:19  
Goole 85 48 14 Lesley MIZEN 00:29:52  

 

Sunday 25th October - Wistow 10K

171 Finishers
1st Male: John Hobbs, Valley Striders, 33:13
1st Female: Hannah Corne, Valley Striders, 38:37
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Time  
66 Will Allan Male   M70   43:37 Club Age Group Record
70 John Cooke Make   M50   44:26  

 

Saturday 24th October - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 422 80 73 Howard PLAUT 00:21:31  
York 422 148 24 Celia MCROYALL 00:23:55  
Goole 66 27 4 Sue BRADFORD 00:24:43  

 

Sunday 18th October - Amsterdam Marathon

1st Male: Bernard Kipyego, Kenia, 2:06:19
1st Female: Joyce Chepkirui, 2:24:11
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
1938 Andrew Sloan Male   M40 400 03:28:02 03:23:05

 

Saturday 17th October - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 488 74 72 Ian WARD 00:21:32  
Tilgate 422 4 4 Glen JOHNSON 00:19:02  
Goole 72 17 2 Sue BRADFORD 00:24:15  

 

Sunday 11th October - Yorkshire Marathon (York)

3951 Finishers
1st Male: Edwin Korir, 2:15:06
1st Female: Joasia Zakrzewski, 2:48:48
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
341 Simon Tordoff  Male 317 M35 63 03:21:44 03:21:15
661 Ian Ward  Male 608 M55 18 03:36:11 03:35:51
1019 Jonathan Steele  Male 893 M40 202 03:49:35 03:48:39
1044 Emma Dunn  Female 134 F40 34 03:50:25 03:47:27
3207 Shirley Colquhoun  Female 859 F55 32 05:02:36 04:56:23

 

Sunday 11th October - Yorkshire 10 Mile (York)

1598 Finishers
1st Male: Mike Burrett, City of Leeds AC, 53:53
1st Female: Roslyn Holmes, Hyde Park Harriers ,1:03:58
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
17 Ryan Kavanagh  Male 17 M 7 01:01:59 01:01:57
274 Helen Illman  Female 42 F 22 01:19:35 01:19:00
1026 Katie Gregory  Female 404 F40 61 01:38:27 01:36:29
1027 Kerry Watson  Female 405 F35 90 01:38:27 01:36:30
1253 Nicola Broadberry  Female 567 F 237 01:45:00 01:43:42
1418 Claire Spencer  Female 694 F 287 01:52:36 01:51:18
1419 Shirley Harrison  Female 695 F50 54 01:52:36 01:51:18

 

Saturday 10th October - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Fountains Abbey 321 153 115 Ian BICKERDIKE 00:26:20  

 

Saturday 3rd October - Parkrun Results 

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 469 74 72 William ALLAN 00:20:50 Age Group Record
York 469 86 82 Howard PLAUT 00:21:15  
York 469 175 28 Celia MCROYALL 00:23:51  
Wetherby 62 38 31 Stephen KING 00:25:54  

 

Sunday 27th September - Nottingham Half Marathon

7280 Finishers
1st Male: Morris Gachaga, 01:02:34
1st Female: Sharon Barlow, Ripon/Richmond & Zetland, 01:19:32
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
57 Ryan Kavanagh M   Sen   01:20:01 01:19:54

 

Sunday 27th September - Bishop Burton College Canter (7 Mile Multi-Terrain)

96 Finishers
1st Male: Peter Baker, City of Hull AC, 42:09
1st Female: Emma Greensmith, Beverly AC, 56:36
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Time  
48 Sue Bradford F 4 F45 1 01:00:20 1st F45
72 Elaine Kavanagh F 16 F45 3 01:08:57  

 

Saturday 26th September - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 430 24 24 Andrew SLOAN 00:19:02  
York 430 216 180 Ian BICKERDIKE 00:25:50  
York 430 383 124 Celia MCROYALL 00:34:22  
Wetherby 42 9 8 John COOKE 00:22:29  

 

Sunday 20th September - Vale of York Half Marathon

1218 Finishers
1st Male: Dominic Shaw, New Marske Harriers AC, 1:07:44
1st Female: Susan Partridge, Leeds City AC, 01:16:00
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time  
97 Andrew Sloan M   M40 19 01:29:04 01:28:55  
118 Craig Redmond M   MSEN 55 01:30:51 01:30:43  
163 Simon Tordoff M   MSEN 72 01:33:00 01:32:52  
168 Scott Hayes M   M40 30 01:33:26 01:33:16  
263 Ian Saynor M   MSEN 108 01:39:37 01:39:09  
288 Dave Baxter M   MSEN 113 01:41:01 01:40:00  
339 John Netherway M   MSEN 128 01:44:04 01:43:35  
430 Joanna Millican F   F40 16 01:48:58 01:48:26  
462 Sue Bradford F   F45 8 01:50:45 01:50:13  
504 Celia McRoyall F   F50 10 01:52:12 01:51:40  
581 Kerri Tordoff F   F35 35 01:56:12 01:55:40  
723 Keith Smith M   M40 103 02:01:37 02:01:04  
774 Laura Macaulay F   F35 54 02:04:05 02:03:32  

 

Saturday 19th September - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 385 5 5 Ryan KAVANAGH 00:18:07  
York 385 67 66 Mark SWINDEN 00:21:45 Age Group Record
Harrogate 377 181 155 Ian BICKERDIKE 00:26:25  

 

Sunday 13th September - Great North Run (Half Marathon)

40880 Finishers
1st Male: Mo Farah, Newham & Essex Beagles, 00:59:22
1st Female: Mary Keitany, 01:07:32
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip Time  
2080 Sian Wright-Williams F 140 Sen 71 01:37:43  
10478 Carol Walmsley F 1890 F50 90 01:58:28  
21397 Kerry Watson F 6435 F35 1142 02:17:23  
25946 Katie Gregory F 8871 F40 1497 02:26:08  
27362 Nicola Broadberry F 9660 Sen 4134 02:29:02  
29688 Shirley Harrison F 11003 F50 652 02:34:24  
29689 Claire Spencer F 11002 Sen 4708 02:34:24  

 

Saturday 12th September - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 313 6 6 Ryan KAVANAGH 00:18:44  
Tilgate 369 4 4 Glen JOHNSON 00:18:19  
Goole 32 16 2 Sue BRADFORD 00:25:02  
Wetherby 37 28 23 Ian BICKERDIKE 00:27:36  

 

Sunday 6th September - Wissey Half Marathon (Incorporating BMAF Championship)

258 Finishers
1st Male: Phil Sanders, Kent AC, 1:11:28
1st Female: Amy Clements, Kent AC, 1:16:15
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time  
99 Will Allan M   M70 1 01:35:33 Club Age Group Record

 

Sunday 6th September -Hatters Half Marathon (Stockport)

335 Finishers
1st Male: Damian Nicholls, Wilmslow RC, 1:15:36
1st Female: Annette Bowden, 1:26:29
Full results available here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time  
35 Andrew Sloan M   M40 4 01:33:45  
50 Liz Ensor F   F35 1 01:35:27  Special Mention
297 Dominic Clegg M   S 88 02:21:33  

 

Sunday 6th September - Wetherby 10k

705 Finishers
1st Male: Mike Burrett, Leeds City AC, 33:56
1st Female: Pauline Munro, Wetherby Runners AC, 38:07
Full results available here
Position Name Category Gun Time Chip Time  
212 Mark Swinden M60 00:48:28 00:48:20  
276 Carol Walmsley F45 00:51:09 00:50:21  
391 Nicola Broadberry F S 00:56:09 00:55:37  
554 Katie Gregory F40 01:03:01 01:02:12  

 

Saturday 5th September - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 369 14 14 Ryan KAVANAGH 00:19:09  
York 369 38 37 Ian WARD 00:20:50  
York 369 342 121 Kate RILEY 00:33:54  
Goole 75 28 2 Sue BRADFORD 00:24:47  

 

Saturday 29th August - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 409 33 28 Ryan KAVANAGH 00:19:35  
York 409 48 41 Ian WARD 00:20:17  
York 409 83 74 Mark SWINDEN 00:22:12 Age Group Record
York 409 345 114 Kate RILEY 00:33:03  
Wetherby 58 16 15 John COOKE 00:23:29  
Wetherby 58 20 18 Paul DENNISON 00:24:17  
Wetherby 58 30 25 Stephen KING 00:27:18  

 

Saturday 22nd August - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Harrogate 325 159 131 Ian BICKERDIKE 00:26:44  
Roundhay 262 17 15 Scott HAYES 00:20:50  
Goole 96 31 4 Sue BRADFORD 00:24:44  
Temple Newsham 144 3 3 Stephen KING 00:19:58  

 

Sunday 16th August - Eskrick 10k

502 Finishers

1st Male: Kristoff Boynton, York Acorn Running Club, 34:15

1st Female: Charlotte Ward, City of Hull AC, 38:14

Full results available here 

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time  
173 Joanna Millican F 27 F35 11 00:49:05  
203 Sue Bradford F 33 F45 12 00:50:57  
204 Carol Walmsley F 34 F45 13 00:50:58  
262 Elaine Kavanagh F 60 F45 18 00:53:44  

 

Saturday 15th August - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 375 15 15 Glen JOHNSON 00:18:22  
Harrogate 372 172 147 Ian BICKERDIKE 00:26:23  
Wetherby 60 4 4 Stephen KING 00:18:43  
Bramley 135 58 12 Fran RYDER 00:28:47  

 

Wednesday 12th August - York Millennium Bridge 5k Races

- Race 1

139 Finishers

1st Male: Jack Robertson, Scarborough, 15:20

1st Female: Sharon Barlow, Ripon, 17:06

Full results available here

Position Name Gender Category Time  
90 Craig Redmond Male S 19.30 V35 Record
120 Ian Ward Male 55 20.53  
123 John Netherway Male S 21.10  

 

- Race 2

133 Finishers

1st Male: James Jeal, Wetherby, 18:33

1st Female: Frederica Moore, Wetherby, 19:53

Full results available here

Position Name Gender Category Time  
28 Bob Duxbury Male 55 22.10  
32 Mark Swinden Male 60 22.21  
35 Joanna Millican Female 40 22.32 FV40 and Club Record
63 Sue Bradford Female 45 23.52  
83 Elaine Kavanagh Female 50 25.39  
98 Dominic Clegg Male S 27.28  
100 Richard Millican Male 65 28.22  

 

Saturday 8th August - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 398 39 36 Ian WARD 00:20:03  
York 398 93 85 Paul DENNISON 00:22:41  
York 398 166 23 Elaine KAVANAGH 00:25:37  
Harrogate 351 166 137 Ian BICKERDIKE 00:26:38  
Goole 90 33 3 Sue BRADFORD 00:24:43  
Wetherby 67 7 7 Simon TORDOFF 00:21:10  
Wetherby 67 30 6 Kerri TORDOFF 00:25:55  

 

Sunday 2nd August - Run For All York 10k

5137 Finishers

1st Male: Steve Robinson, Peterborough AC, 32:57

1st Female: Michelle Nolan, Gateshead Harriers & AC, 36:42

Full results available here

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
434 Ian Saynor  Male 403 M35 83 00:44:44 00:43:51
2289 Keith Smith  Male 1707 M40 220 01:01:39 00:56:09
2464 Nicola Broadberry  Female 678 F 329 01:02:59 00:56:25
3584 Claire Spencer  Female 1336 F 605 01:12:09 01:03:23

 

Saturday 1st August - Lakeland 50

585 Finishers

1st Male: Jayson Cavill, 08:04:24

1st Female: Sally Fawcett, 08:43:43

Full results available here

Position Name Gender Time  
311 Shirley Steele Female 14:23:52  
430= Izabela Terlecka-Underwood Female 16:41:17  
430= Jason Underwood Male 16:41:17  

 

Saturday 1st August - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 314 55 54 Howard PLAUT 00:21:36  
Harrogate 314 166 136 Ian BICKERDIKE 00:26:44  

 

Saturday 25th July- Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Pontefract 190 36 34 James CARTER 00:23:53  
Pontefract 190 51 5 Abigail CARTER 00:24:56  
Wetherby 88 26 26 Ian WARD 00:22:17  

 

Saturday 18th July- Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 403 21 21 Craig REDMOND 00:19:21
Harrogate 380 192 148 Ian BICKERDIKE 00:27:09
Tilgate 424 2 2 Glen JOHNSON 00:18:12

 

Sunday 12th July - Eurpoean Triathlon Championships: 50-54 Male AG

Pos Gun time First
name
Last
name
Gender Gender
Position
Category Category
Position
Swim T1 Cycle T2 Run
10 02:14:42 Glen Johnson Male 10 50-54 10 00:28:11 00:02:10 01:02:41 00:01:30 00:40:09

 

Sunday 12th July - Run For All Leeds 10K

7127 Finishers

1st Male: Kevin Loundes, Manx Harriers, 31:33

1st Female: Leila Armoush, Charnwood A C, 36:59

Full results available here 

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time  
347 Craig Redmond Male 330 M35 62 00:43:20 00:43:06  In Fancy Dress !
450 Ian Saynor  Male 422 M35 74 00:44:31 00:44:17  
3072 Claire Spencer  Female 744 F 389 01:03:32 01:01:15  

 

Saturday 11th July - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Pontefract 182 176 61 Avis BACKHOUSE 00:40:13  
Goole 87 22 21 Mark SWINDEN 00:23:41  

 

Friday 10th July - Eurpoean Triathlon Championships: 50-54 Female AG Sprint

Pos Gun time First
name
Last
name
Gender Gender
Position
Category Category
Position
Swim T1 Cycle T2 Run
11 01:27:46 Joanne Derry Female 11 FV50-54 11 00:19:58 00:02:55 00:41:06 00:02:03 00:21:42

 

Tuesday 7th July - YRRL Wistow 10k

260 Finishers

1st Male: Kristoff Boynton, York Acorn, 34:26

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 37:08

Full results available here

Position Name Male
Position
Female
Position
Category Category
Position
Time
46 Glen Johnson 43   M40 (011/053) 00:39:49
48 Andy Sloan 45   M40 (012/053) 00:39:57
50 Craig Redmond 47   M (030/058) 00:40:02
68 Simon Tordoff 61   M (038/058) 00:41:00
82 Ged Beall 72   M50 (007/035) 00:42:49
97 Scott Hayes 85   M40 (027/053) 00:44:19
110 John Cooke 93   M50 (013/035) 00:44:52
112 Ian Saynor 95   M (048/058) 00:45:09
117 John Netherway 99   M (049/058) 00:45:16
123 Ian Ward 102   M50 (015/035) 00:45:46
143 Helen Green   28 F (014/027) 00:47:07
146 Paul Dennison 117   M50 (020/035) 00:47:15
149 Mark Swinden 120   M50 (022/035) 00:47:27
153 Joanna Millican   30 F35 (013/029) 00:47:48
166 Bob Duxbury 133   M50 (025/035) 00:48:34
167 Debbie Dennison   34 F45 (003/028) 00:48:42
185 Sue Tennant   43 F55 (003/009) 00:50:07
189 Celia McRoyal   46 F45 (005/028) 00:50:14
211 Elaine Kavanagh   59 F45 (010/028) 00:53:01
215 Keith Smith 154   M40 (052/053) 00:53:53
216 Laura Macaulay   62 F (023/027) 00:53:55
229 Gillian Johnson   71 F45 (014/028) 00:57:24
234 Nicola Broadberry   75 F (025/027) 00:59:32
235 Dominic Clegg 160   M (057/058) 00:59:43
236 Rachel Kelly   76 F45 (016/028) 00:59:55
241 Shirley Harrison   79 F45 (019/028) 01:00:37
243 Claire Spencer   81 F (026/027) 01:01:25
256 Kate Riley   90 F45 (026/028) 01:10:16

 

Saturday 4th July - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Wetherby 61 17 17 Paul DENNISON 00:22:39  
Wetherby 61 18 18 Mark SWINDEN 00:23:17  
Wetherby 61 20 1 Debbie DENNISON 00:23:48  

 

Sunday 28th June - Humber Bridge Half Marathon

1806 Finishers

1st Male: Matthew Nutt, Wimbledon Windmilers, 1:15:02

1st Female: Keri Pearson, City of Hull AC, 01:26:56

Full results available here

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time Chip Time
1158 Laura Macaulay Female 254 F 92 02:06:57 02:06:45
1541 Claire Spencer Female 445 F 156 02:25:06 02:23:35
1542 Nicola Broadberry Female 446 F 157 02:25:07 02:23:36

 

Saturday 27th June - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 390 58 56 Ian WARD 00:21:15  
Harrogate 335 172 139 Ian BICKERDIKE 00:26:16  
Lanhydrock 144 38 5 Stephanie ROBERTSON 00:25:47  
Wetherby 44 4 4 Stephen KING 00:19:02  
Wetherby 44 13 13 Paul DENNISON 00:22:47  
Wetherby 44 17 1 Debbie DENNISON 00:24:18  

 

Tuesday 23rd June - YRRL Bishop Wilton 10k

245 Finishers

1st Male: Paul Whitaker, York Acorn, 35:39

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 38:50

Full results available here 

Position Name Male
Position
Female
Position
Category Category
Position
Time  
15 Glen Johnson 15   M40 (005/061) 00:38:33  
50 Craig Redmond 47   M (025/055) 00:42:00  
52 Andy Sloan 49   M40 (019/061) 00:42:04  
73 Simon Tordoff 64   M (032/055) 00:43:59  
89 Ged Beall 79   M50 (011/030) 00:45:53  
95 Ian Ward 84   M50 (013/030) 00:46:40  
101 Ian Saynor 87   M (041/055) 00:47:02  
114 John Cooke 98   M50 (017/030) 00:48:14  
122 John Netherway 105   M (045/055) 00:48:38  
135 Debbie Dennison   19 F45 (003/025) 00:50:03  
136 Paul Dennison 117   M50 (022/030) 00:50:04  
143 Helen Green   21 F (010/022) 00:50:19  
147 Emma Dunn   23 F35 (009/027) 00:50:28  
155 Sue Bradford   26 F45 (004/025) 00:51:09  
160 Sue Tennant   29 F55 (002/008) 00:51:40  
179 Celia McRoyal   38 F45 (008/025) 00:53:07  
205 Elaine Kavanagh   54 F45 (015/025) 00:56:48  
210 Carol Haj-Najafi   58 F45 (017/025) 00:57:48  
213 Keith Smith 154   M40 (060/061) 00:58:15  
221 Richard Millican 157   M60 (012/016) 01:00:30  
222 Kerry Watson   65 F35 (022/027) 01:00:55  
223 Angela Beall   66 F45 (019/025) 01:01:17  
224 Katie Gregory   67 F35 (023/027) 01:01:26  
225 Emma Triffitt   68 F35 (024/027) 01:01:38  
230 Rachel Kelly   73 F45 (022/025) 01:03:33  
231 Shirley Harrison   74 F45 (023/025) 01:04:00  
236 Dominic Clegg 160   M (055/055) 01:05:57  
238 Nicola Broadberry   78 F (020/022) 01:06:37  
239 Claire Spencer   79 F (021/022) 01:06:37  

 

Saturday 20th June - Parkrun Results 

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Goole 108 33 4 Sue BRADFORD 00:24:06  
Wetherby 84 13 12 Ian WARD 00:22:15  
Wetherby 84 16 15 Paul DENNISON 00:22:49  
Wetherby 84 25 23 Mark SWINDEN 00:23:41  
Wetherby 84 27 3 Debbie DENNISON 00:23:58  
Wetherby 84 42 34 Ian BICKERDIKE 00:26:15  
Oldbridge 151 6 6 Andrew SLOAN 00:19:31  

 

Sunday 14th June - Castle Howard 10k Trail Race

318 Finishers

1st Male: Mike Jefferies, York Acorn, 36:28

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 40:27

Full results available here

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Gun Time  
112 Joanna Millican Female 17 F35 9 00:51:57  

 

Sunday 14th June - Deva Triathlon

(incorporating the 2015 English Standard Distance National Championships)

 

Pos Gun time First
name
Last
name
Gender Gender
Position
Category Category
Position
Swim T1 Cycle T2 Run  
79 02:05:33 Glen Johnson Male 79 J 50-54 3 23:25 00:55 01:02:02 00:48 38:21:00  
621 02:33:18 Joanne Derry Female 104 J 50-54 14 29:58:00 01:47 01:15:50 01:34 44:06:00  

 

Tuesday 9th June - YRRL Knavesmire 10k

323 Finishers

1st Male: Paul Whitaker, York Acorn, 34:34

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 37:06

Full results available here

Position Name Male
Position
Female
Position
Category Category
Position
Time  
25 Glen Johnson 23   M40 (009/063) 00:37:33  
31 Ryan Kavanagh 29   M (014/070) 00:38:14  
58 Craig Redmond 54   M (030/070) 00:39:47  
62 Andy Sloan 58   M40 (021/063) 00:40:02  
80 Simon Tordoff 70   M (035/070) 00:41:10  
106 Ged Beall 91   M50 (013/046) 00:43:07  
129 Ian Ward 109   M50 (019/046) 00:44:33  
130 Robbie Miles 110   M (050/070) 00:44:40  
140 John Netherway 118   M (053/070) 00:44:54  
146 John Cooke 123   M50 (021/046) 00:45:20  
149 Ian Saynor 124   M (055/070) 00:45:43  
167 Paul Dennison 138   M50 (025/046) 00:46:43  
170 Joanna Millican   31 F35 (012/039) 00:46:51  
182 Steve Ford 148   M40 (050/063) 00:47:32  
183 Debbie Dennison   35 F45 (004/032) 00:47:46  
198 Sue Bradford   41 F45 (005/032) 00:48:47  
205 Celia McRoyal   44 F45 (006/032) 00:49:12  
227 Abigail Carter   53 F (021/033) 00:50:48  
247 Jez Swinden 184   M50 (039/046) 00:52:38  
254 Elaine Kavanagh   66 F45 (016/032) 00:53:30  
258 Laura Macaulay   69 F (024/033) 00:54:03  
263 Keith Smith 192   M40 (062/063) 00:54:38  
265 Carol Haj-Najafi   73 F45 (018/032) 00:55:00  
267 Cate Ovington   74 F35 (027/039) 00:55:07  
278 Gillian Johnson   82 F45 (020/032) 00:56:49  
279 Angela Beall   83 F45 (021/032) 00:56:49  
285 Emma Triffitt   89 F35 (032/039) 00:57:20  
286 Kerry Watson   90 F35 (033/039) 00:57:22  
291 Richard Millican 197   M60 (022/028) 00:57:30  
292 Neil Snowdon 198   M60 (023/028) 00:57:41  
300 Katie Gregory   99 F35 (036/039) 00:59:43  
304 Rachel Kelly   103 F45 (027/032) 01:00:24  
305 Claire Spencer   104 F (030/033) 01:00:28  
309 Shirley Harrison   107 F35 (038/039) 01:00:59  
310 Dominic Clegg 203   M (070/070) 01:01:18  
319 David Foster 207   M60 (028/028) 01:05:12  
321 Kate Riley   114 F45 (031/032) 01:09:38  

 

Saturday 6th June - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 452 153 20 Sue BRADFORD 00:23:48  
York 452 224 48 Elaine KAVANAGH 00:25:36  
Harrogate 412 198 157 Ian BICKERDIKE 00:26:50  

 

Saturday 30th May - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Harrogate 363 174 144 Ian BICKERDIKE 00:26:39  

 

Tuesday 26th May - YRRL Easingwold 10k

325 Finishers

1st Male: Denis Speck, City of York AC, 34:20

1st Female: Helen Cross, Pocklington Runners, 38:09

Full results available here

Position Name Male
Position
Female
Position
Category Category
Position
Time
23 Glen Johnson 23   M40 (009/063) 00:38:06
57 Craig Redmond 54   M (031/069) 00:40:46
59 Andy Sloan 56   M40 (018/063) 00:41:22
62 Simon Tordoff 58   M (033/069) 00:41:39
93 Ged Beall 84   M50 (012/048) 00:43:49
107 Ian Ward 96   M50 (015/048) 00:45:01
113 Ian Saynor 99   M (051/069) 00:45:11
125 John Netherway 110   M (053/069) 00:45:52
142 John Cooke 122   M50 (023/048) 00:47:04
144 Robbie Miles 124   M (058/069) 00:47:06
149 Joanna Millican   21 F35 (006/036) 00:47:22
160 Paul Dennison 137   M50 (029/048) 00:47:57
162 Helen Green   24 F (015/034) 00:48:08
165 Debbie Dennison   25 F45 (002/034) 00:48:18
174 Emma Dunn   28 F35 (009/036) 00:48:40
186 Sue Bradford   34 F45 (004/034) 00:49:30
206 Carol Walmsley   42 F45 (005/034) 00:50:34
209 Sue Tennant   44 F55 (003/013) 00:50:43
225 Abigail Carter   52 F (021/034) 00:52:34
247 Jez Swinden 183   M50 (042/048) 00:54:28
253 Elaine Kavanagh   68 F45 (013/034) 00:55:41
260 Laura Macaulay   73 F (027/034) 00:56:24
264 Keith Smith 189   M40 (062/063) 00:56:51
271 Angela Beall   80 F45 (019/034) 00:57:45
272 Gillian Johnson   81 F45 (020/034) 00:57:45
280 Cate Ovington   87 F35 (027/036) 00:58:43
281 Emma Triffitt   88 F35 (028/036) 00:58:45
286 Richard Millican 195   M60 (019/026) 00:59:40
289 Kerry Watson   94 F35 (030/036) 00:59:56
290 Nicola Broadberry   95 F (032/034) 01:00:05
296 Rachel Kelly   98 F45 (024/034) 01:01:30
297 Dominic Clegg 199   M (069/069) 01:01:34
300 Shirley Harrison   101 F35 (032/036) 01:01:50
302 Katie Gregory   102 F35 (033/036) 01:02:12
309 David Foster 203   M60 (024/026) 01:03:37
318 Kate Riley   114 F45 (032/034) 01:08:59

 

Saturday 23rd May - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 476 56 55 Simon TORDOFF 00:20:12  
York 476 71 69 Ian WARD 00:20:49  
York 476 120 8 Helen GREEN 00:22:12  Club Record
Harrogate 322 145 112 Ian BICKERDIKE 00:26:33  
Wetherby 79 52 19 Cate OVINGTON 00:27:33  

 

Sunday 17th May - Brathay Windermere Marathon

699 Finishers

1st Male: Grant Johnson, 2:40:46

1st Female: Katherine Cousins, Lancaster & Morecambe AC, 03:07:23

Full results available here

Position Name Gender Gender Position Category Category Position Gun Time Chip Time
368 Celia McRoyal F 75 FV45 11 04:20:29 04:20:29

 

Sunday 17th May - Belvoir Standard Distance Triathlon

(ITU World Standard Distance Triathlon Championships Qualifier)

Position Name Gender Category Swim T1 Cycle T2 Lap Finish Gun Time  
57 Glen Johnson M 50-54 00:29:17 00:01:00 01:17:10 00:00:55 00:21:00 00:21:48 02:31:08 1st in Category

 

Sunday 17th May - Ripon 10

335 Finishers

1st Male: Mike Jefferies, Billingham Marsh Hse H & AC, 58:48

1st Female: Sharon Barlow, Ripon Runners, 1:06:30

Full results available here

Position Name Gender Category Gun Time Chip Time
193 Emma Dunn F F40 1:28:55 1:28:20

 

Saturday 16th May - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 460 6 6 Ryan KAVANAGH 00:18:34
York 460 33 32 Craig REDMOND 00:20:02
York 460 68 65 Ian WARD 00:21:39
Harrogate 353 158 132 Ian BICKERDIKE 00:26:30
Wetherby 60 10 10 Jason UNDERWOOD 00:21:36
Wetherby 60 29 3 Izabela TERLECKA-UNDERWOOD 00:25:58
Wetherby 60 38 7 Cate OVINGTON 00:28:18

 

Tuesday 12th May - YRRL Tadcaster 10k

330 Finishers

1st Male: Paul Whitaker,York Acorn Running Club, 34:53

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 37:03

Full results available here

Position Name Male
Position
Female
Position
Category Category
Position
Time
22 Ryan Kavanagh 20   M (013/072) 00:37:46
26 Glen Johnson 24   M40 (008/062) 00:37:55
107 Joanne Derry   14 F45 (002/037) 00:43:39
110 Ian Saynor 95   M (049/072) 00:43:47
156 Robbie Miles 129   M (060/072) 00:45:59
168 Helen Green   31 F (016/034) 00:46:38
189 Debbie Dennison   41 F45 (005/037) 00:48:11
206 Sue Tennant   47 F55 (002/015) 00:49:25
207 Emma Dunn   48 F35 (020/042) 00:49:30
211 Sue Bradford   51 F45 (007/037) 00:49:59
212 Carol Walmsley   52 F45 (008/037) 00:50:08
284 Neil Snowdon 190   M60 (019/024) 00:57:17
288 Emma Triffitt   97 F35 (034/042) 00:58:14
290 Dominic Clegg 193   M (072/072) 00:58:29
299 Nicola Broadberry   105 F (031/034) 00:59:17
300 Katie Gregory   106 F35 (036/042) 00:59:29
315 Shirley Harrison   118 F35 (041/042) 01:02:59

 

Sunday 10th May - Leeds Half Marathon

6663 Finishers

1st Male: Mohammad Aburezeq, Altrincham & District AC, 1:11:18

1st Female: Hannah Oldroyd, UKnetrunner.co.UK, 1:23:10

Full results available here

Pos. Name Gender Gender Pos. Cat. Cat. Pos. Gun Time Chip Time Chip Pos.
327 Dave Baxter  Male 315 M35 61 01:33:30 01:33:09 370
418 Scott Hayes  Male 401 M40 77 01:35:19 01:34:51 491
4104 Catherine Ovington  Female 1098 F35 198 02:22:30 02:18:28 5140
5392 Kerry Watson  Female 1801 F35 305 02:41:03 02:18:05 5111

 

Saturday 9th May - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Newcastle 497 297 59 Rebecca ILLINGWORTH 00:26:40  
York 329 307 91 Celia MCROYALL 00:35:33  
Tilgate 429 2 2 Glen JOHNSON 00:18:26  

 

Saturday 2nd May - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Fountains Abbey 274 149 99 Ian BICKERDIKE 00:27:33  

 

Tuesday 28th April - YRRL Pocklington 10k

333 Finishers

1st Male: Paul Whitaker,York Acorn Running Club, 34:41

1st Female: Becky Penty, York Knavesmire Harriers, 37:05

Full results available here

Position Name    Male
Position
Female
Position
Cat    CatPos    Time   
20 Glen Johnson 19   M40 (007/063) 00:37:53
62 Simon Tordoff 58   M (037/071) 00:41:23
84 Andy Sloan 76   M40 (021/063) 00:43:08
88 Scott Hayes 80   M40 (024/063) 00:43:29
92 Ian Saynor 82   M (047/071) 00:43:36
109 Ged Beall 95   M50 (012/043) 00:44:25
123 John Netherway 109   M (055/071) 00:45:09
133 Robbie Miles 119   M (059/071) 00:45:58
136 John Cooke 122   M50 (020/043) 00:46:04
138 Joanna Millican   15 F35 (007/042) 00:46:10
139 Ian Ward 123   M50 (021/043) 00:46:13
140 Amy Ross   16 F (008/036) 00:46:17
143 Helen Green   17 F (009/036) 00:46:27
151 Debbie Dennison   20 F45 (001/034) 00:46:50
155 James Carter 134   M40 (041/063) 00:46:54
159 Emma Dunn   24 F35 (012/042) 00:47:02
163 Paul Dennison 138   M50 (027/043) 00:47:13
199 Sue Tennant   37 F55 (002/017) 00:49:45
234 Becky McGuinness   54 F (022/036) 00:52:02
237 Carol Walmsley   55 F45 (007/034) 00:52:09
247 Elaine Kavanagh   60 F45 (009/034) 00:53:17
249 Jez Swinden 187   M50 (041/043) 00:53:33
257 Dianne Davies   65 F55 (005/017) 00:54:28
264 Laura Macaulay   72 F (027/036) 00:55:18
267 Carol Haj-Najafi   75 F45 (014/034) 00:55:42
271 Richard Millican 192   M60 (017/024) 00:56:52
272 Gillian Johnson   79 F45 (016/034) 00:56:55
277 Angela Beall   84 F45 (018/034) 00:57:29
281 Elspeth Bartlett   87 F45 (019/034) 00:57:45
283 Kerry Watson   89 F35 (030/042) 00:57:49
285 Emma Triffitt   91 F35 (031/042) 00:58:00
295 Rachel Kelly   101 F45 (023/034) 01:00:10
297 Katie Gregory   103 F35 (033/042) 01:00:19
301 Neil Snowdon 194   M60 (019/024) 01:00:54
302 Cate Ovington   107 F35 (034/042) 01:01:19
310 Claire Spencer   112 F (034/036) 01:02:53
311 Nicola Broadberry   113 F (035/036) 01:02:54
314 Shirley Harrison   115 F35 (038/042) 01:03:46
320 Dominic Clegg 200   M (071/071) 01:06:02
325 Kate Riley   124 F45 (032/034) 01:09:07

 

Sunday 26th April - European Duathlon Championships (Alcobendas, Spain)

Name Category CatPos. Run1 (10k) T1 Bike (40k) T2 Run2 (5k) Finish Time
Joanne Derry (F) 50-54 2 00:39:58 00:00:00 01:27:17 00:00:00 00:22:15 02:33:37

 

Sunday 26th April - London Marathon

1st Male: Eliud Kipchoge (KEN), 02:04:42

1st Female: Tigist Tufa (ETH), 02:23:22

Full results available here

Position Name Gender Gender Position Category Category Position Finish time
13845 Colquhoun, Shirley (GBR) Female 3079 55-59 80 03:59:33
2898 Redmond, Craig (GBR) Male 2678 18-39 1362 03:09:32
5621  Sloan, Andrew (GBR) Male 4863 40-44 1050 03:27:25

 

Saturday 25th April - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Harrogate 370 183 144 Ian BICKERDIKE 00:27:30  
Wetherby 45 2 2 Glen JOHNSON 00:19:19  

 

Sunday 19th April - Manchester Marathon

7805 Finishers

1st Male: Paul MARTELLETTI, Run Fast, 02:17:47

1st Female: Georgie BRUINVELS, Aldershot, Farnham & District Ac, 02:37:21

Full results available here

Position Name Gender Gender Position Category Category Position Gun Time Chip Time
964 Simon TORDOFF Male 911 SEN 543 03:13:46 03:12:01

 

Saturday 18th April - Dark Skies Marathon (Kielder Water)

1st Male: Phillip Hewitt, 3:50:35

1st Female: Claire Baharie, Sunderland Strollers, 4:12:10

Full results available here

Name Time  
Jon Steele 04:08:00  

 

Saturday 18th April - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Newcastle 646 313 60 Rebecca ILLINGWORTH 00:25:17  
York 458 74 72 Ian WARD 00:21:09  
York 458 158 17 Rebecca MCGUINNESS 00:23:52  
Harrogate 336 203 163 Ian BICKERDIKE 00:27:49  

 

Sunday 12th April - Glenlivet 10K

510 Starters

1st Male: Gordon Lennox, 33:42

1st Female: Jennifer Elvin, 40:27

Full results available here

Overall Position Name Gender Gender Position Category Category Position Gun Time Chip Time
184 Celia Mcroyall Female 34 FV40 11 52:56 52:51

 

Saturday 11th April - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 355 113 12 Sue BRADFORD 23:52  
York 355 166 28 Elaine KAVANAGH 25:51  
Fell Foot 160 61 15 Helen GREEN 25:18  

 

Saturday 4th March - Glasgow to Edinburgh Ultra (approx. 55 miles)

124 Starters

1st Male: Robert SOUTAR, 06:51:20

1st Female: Isobel KNOX, Hunters Bog Trotters, 08:09:02

Full results available here

Position Name Time  
62 John Steele 10:46:00  
88 Shirley Steele 11:35:32  

 

Saturday 4th April - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 493 166 24 Stephanie ROBERTSON 00:24:00

 

Sunday 29th March - Bedford Duathlon

Pos. Participant Category CatPos. Run1 (10k) T1 Bike (40k) T2 Run2 (5k) Finish Time
7 Glen Johnson (M) 50-54 1 00:39:08 00:00:55 01:03:46 00:00:40 00:22:06 02:06:35

 

Sunday 29th March - Wakefield Hospice City 10K

1706 Finishers

1st Male: Ben Marriott, Bingley Harriers AC, 32:17

1st Female: Jenny Latham, Wakefield & District Harriers, 36:58

Full results available here

Position Name Category Gun
Time
Chip
Time
 
1376 Cate Ovington F35-39 01:06:09 01:03:04  

 

Saturday 28th March - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
Woodhouse Moore 350 53 50 Mark SWINDEN 00:22:14  
Colwick 232 3 3 Ryan KAVANAGH 00:19:00  
York 390 125 11 Sue BRADFORD 00:23:46  
York 391 151 16 Abigail CARTER 00:24:55  
York 392 152 136 James CARTER 00:24:56  
York 393 175 20 Elaine KAVANAGH 00:25:23  
Fountains Abbey 317 118 82 Ian BICKERDIKE 00:28:03  

 

Sunday 22nd March - Wilmslow Half Marathon

4074 Finishers

1st Male: Ben Siwa, Run Fast, 1:04:57

1st Female: Perendis Lekapana, Run Fast, 1:11:24

Full results available here

Overall Position First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Gun Time Chip Time
234 Craig Redmond Male 217 MOPEN 131 01:25:56 01:25:33
667 Andrew Sloan Male 603 M40+ 125 01:36:05 01:35:41

 

Sunday 22nd March - Thirsk 10

1058 Finishers

1st Male: Jonathan Taylor, Morpeth Harriers, 48:45

1st Female: Justina Heslop, Elswick Harriers, 58:15

Full results available here

Position Forename    Surname    Cat    Cat Posn ChipTime    GunTime     
260 Will Allan M65-69 5 01:10:22 01:10:37  
420 John Cooke M60-64 11 01:16:50 01:17:23  

 

Saturday 21st March - Parkrun Results

 

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
Newcastle 479 218 42 Rebecca ILLINGWORTH 00:24:57
York 381 8 8 Glen JOHNSON 00:18:47
York 381 125 12 Celia MCROYALL 00:24:19

 

Sunday 15th March - Barcelona Marathon

1st Male: Philip Cheruiyot Kangogo, 2:08:16

Full results available here

Position Name Category Gun Time Chip Time  
3442 Ian Ward M55   03:31:40 03:30:57  

 

Saturday 14th March - Dentdale Run

447 Finishers

1st Male: Simon Deakin, Leeds City AC, 1:18:34

1st Female: Joasia Zakrzewski, Dumfries RC 1:29:17

Full results available here

Position Name Gender Time  
187 Debbie Dennison F 01:55:18  
219 James Carter M 01:57:50  
241 Paul Dennison M 02:00:39  
278 Sue Bradford F 02:05:13  
325 Abigail Carter F 02:12:00  
326 Elaine Kavanagh F 02:12:02  

 

Saturday 14th March - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time  
York 441 11 10 Ryan KAVANAGH 00:18:11  
York 442 120 106 Mark SWINDEN 00:22:47  
York 443 182 26 Celia MCROYALL 00:24:46  
York 444 202 168 Craig HILL 00:25:18  
Dulwich 191 157 51 Rebecca MCGUINNESS 00:28:56