Results Archive 2019

Bradford 10k

Sunday 17th March - Bradford 10k

2434 Finishers
1st Male: Joe Sagar, Spenborough & District AC, 32:24
1st Female: Jemima Elgood, Ilkley Harriers, 36:23
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
57 Glen Johnson M 55 M50 5 39:28 39:30
712 Keith Smith M 585 M40 99 49:54 50:53
800 Gillian Johnson F 157 F50 19 53:42 54:15
1084 Angela Beall F 297 F55 10 56:39 57:39

Thirsk 10

Sunday 17th March - Thirsk 10

1042 Finishers
1st Male: Rob Scott, Richmond & Zetland Harriers, 53:38
1st Female: Georgia Campbell, Jarrow and Hebburn AC, 59:37

Full Results here

Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
213 Andrew Mason M 189 M S 88 01:09:49 01:10:30
268 Liz Mould F 40 F35 6 01:12:42 01:13:23 CR & AR
290 Gary Cowler M 241 M45 34 01:13:44 01:14:09
332 Joanna Millican F 60 F45 12 01:15:41 01:16:05
398 Lianne Dayson F 77 F S 27 01:17:49 01:18:30 AR
416 John Cooke M 333 M60 12 01:19:04 01:19:18
476 Ian Saynor M 375 M40 61 01:21:09 01:21:33
527 Cara Connor F 123 F35 21 01:23:29 01:24:11

* CR=Club Record
* AR=Age Group Record

Parkrun Results

Saturday 16th March - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 328 87 82 Richard PENNY 22:56
Wetherby 32 29 8 Sally BECKETT 32:30

York 5k Series: Race 2

Thursday 14th March - York 5k Series: Race 2

95 Finishers
1st Male: Chris Smith, Leeds City AC, 15:50
1st Female: Emma Waudby, Pocklington Runners, 16:59
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
37 Stephen King M 36 MV50 2 18:55 18:58
87 Gail Jamieson F 18 FV45 4 27:08 27:11
88 Carolyn Jolley F 19 FV40 6 27:25 27:28
92 Sarah Cairns F 23 FV40 7 30:00 30:02

The Big Half

Sunday 12th March - The Big Half

Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
9397 Amanda Apperley F 3606 FV45 400 02:14:01

Parkrun Results

Saturday 9th March - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 492 8 8 Ryan KAVANAGH 18:10
York 492 69 63 Ian SAYNOR 22:10
York 492 85 75 Jim BRAYSHAW 22:39
Goole 113 30 5 Sue TINDALL 24:15
Nostell 185 44 37 Richard MILLER 25:49

Parkrun Results

Saturday 2nd March - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 596 113 107 John RYDER 21:44
York 596 122 115 Richard PENNY 21:53
York 596 480 160 Fay HARRISON 31:57
Goole 169 29 4 Sue TINDALL 23:31
Temple Newsam 197 116 27 Lisa SHARPE 31:30
Wetherby 107 10 10 Gary COWLER 21:52
Wetherby 107 33 29 John COOKE 24:58
Heslington 377 53 48 Ian WARD 21:44
Heslington 377 60 55 Steve FORD 22:07
Heslington 377 146 35 Susan TENNANT 25:55
Heslington 377 159 120 Craig REDMOND 26:17
Sherwood Pines 264 7 7 Paul DYKES 20:18

Leeds 5k Series: Race 1

Wednesday 27th February - Leeds 5k Series: Race 1

214 Finishers
1st Male: Jonny Johnson, Rotherham Harriers & AC, 15:43
1st Female: Helen Thurston, Ilkley Harriers, 18:09
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
149 Sue Tindall F 26 FV50 3 23:38 23:39
181 Elaine Kavanagh F 41 FV55 2 26:12 26:15

Snake Lane 10

Sunday 24th February - Snake Lane 10

1035 Finishers
1st Male: William Strangeway, Lincoln Wellington Athletic Club, 52:08
1st Female: Tracy Millmore, Birtley AC, 1:01:06
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
Mens CC
Points
Womens CC
Points
36 Ryan Kavanagh M 36 Open 13 01:00:47 01:00:50 100  
43 Andrew Sloan M 42 Vet 40 11 01:01:27 01:01:30 99  
76 Ben Jackson M 72 Open 29 01:04:34 01:04:38 98  
143 Paul Dykes M 131 Vet 40 22 01:09:40 01:09:51 97  
215 John Netherway M 187 Vet 40 33 01:13:10 01:13:27 96  
275 Ian Ward M 230 Vet 60 8 01:15:44 01:15:53 95  
326 Joanna Millican F 63 Vet 45 9 01:17:52 01:18:03   100
356 Steve Ford M 282 Vet 50 39 01:18:55 01:19:15 94  
391 Sue Tindall F 85 Vet 50 9 01:20:48 01:21:01   99
501 Ian Saynor M 368 Vet 40 57 01:25:04 01:25:04 93  
522 Jonathan Steele M 378 Vet 45 62 01:24:52 01:26:02 92  
571 Suzanne Marshall F 172 Vet 40 41 01:27:45 01:28:03   98
595 Mark Swinden M 415 Vet 60 20 01:28:31 01:28:49 91  
654 Elaine Kavanagh F 212 Vet 55 15 01:30:52 01:31:10   97
676 Sophie Overfield F 223 Open 50 01:31:07 01:32:06   96
698 Shirley Steele F 240 Vet 60 7 01:31:55 01:33:05   95
733 Richard Gatrell M 473 Vet 40 69 01:34:05 01:35:04 90  
768 Laura Macaulay F 286 Vet 35 52 01:36:54 01:37:13   94
782 Gail Jamieson F 295 Vet 45 49 01:36:42 01:37:39   93
851 Alison Young F 350 Vet 60 12 01:42:14 01:42:31   92

Parkrun Results

Saturday 23rd February - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 614 51 48 Gary COWLER 20:31
York 614 81 76 John RYDER 21:44
York 614 82 77 Craig REDMOND 21:47
York 614 85 79 Richard PENNY 21:57
York 614 220 192 Nicholas PENHALIGON 25:35
York 614 273 49 Stephanie COWLER 26:47
Telford 552 80 71 Nathan CARTER 23:48
Heslington 420 414 218 Paul DYKES 51:26

Old Coach Road (Club Handicap)

Well done everyone who ran the Club Handicap on Sunday. Well done to Amanda Apperley for winning the handicap and to Glen Johnson who was first over the line.. As always huge thanks to everyone who helped put the event on. Timing & results: Dave Mullaney. Marshalls: Dave Foster, Trevor and Dianne Davies , Jez Swinden & Nigel Robinson. Course set up: Mark Swinden 

Sunday 17th February - Old Coach Road Club Handicap

Wighill 6.6 Miles

(Click column headings to sort)

H/C Result Finish Order Name Time -Adj Rank Mile Pace Points
1 18 Amanda Apperley 01:06:46 32:11 34:35 10:02 100
2 19 Denise Robinson 01:07:20 30:58 36:22 10:07 99
3 4 Gary Cowler 00:48:36 10:53 37:43 07:18 98
4 2 Paul Dykes 00:45:31 07:06 38:25 06:50 97
5 3 Richard Penny 00:46:32 07:40 38:52 06:59 96
6 6 Jo Millican 00:51:04 11:53 39:11 07:40 95
7 8 John Ryder 00:52:37 13:19 39:18 07:54 94
8= 5 Lewis Ryan 00:50:49 11:26 39:23 07:38 92.5
8= 15 Sue Tennant 01:01:48 22:25 39:23 09:17 92.5
10 11 Sue Tindall 00:53:57 14:26 39:31 08:06 91
11 14 Suzanne Marshall 00:59:39 19:12 40:27 08:57 90
12 1 Glen Johnson 00:44:49 04:06 40:43 06:44 89
13 12 Abi Carter 00:56:56 15:59 40:57 08:33 88
14 17 Emma Triffit 01:02:09 20:39 41:30 09:20 87
15 9 Steve Ford 00:52:52 11:19 41:33 07:56 86
16 7 Ian Ward 00:52:23 10:33 41:50 07:52 85
17 10 Bob Duxbury 00:53:41 11:19 42:22 08:04 84
18 16 Elaine Kavanagh 01:02:05 18:12 43:53 09:19 83
19 13 Mark Swinden 00:59:17 13:13 46:04 08:54 82
20 20 Richard Millican 01:14:51 24:45 50:06 11:14 81

Parkrun Results

Saturday 16th February - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 583 79 73 Ian WARD 21:42
York 583 85 79 Jim BRAYSHAW 21:48
York 583 96 89 Richard PENNY 21:58
York 583 99 92 John RYDER 22:07
York 583 165 146 Nathan CARTER 23:56
York 583 187 160 Neil CLARK 24:31
York 583 267 44 Elaine KAVANAGH 26:19
York 583 269 46 Susan TENNANT 26:20
York 583 312 250 Nicholas PENHALIGON 27:40
York 583 452 324 David FOSTER 31:37
Temple Newsam 197 46 4 Kimberley HAYES 25:32
Wetherby 88 38 9 Katy HARRISON 27:13
Wetherby 88 88 30 Sally BECKETT 53:50
Heslington 403 326 120 Lisa MEAD 32:57

York 5k Series: Race 1

Thursday 14th February - York 5k Series: Race 1

102 Finishers
1st Male: Jake Hooley, Thames Valley Harriers, 15:53
1st Female: Emma Waudby, Pocklington Runners, 16:52
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
94 Gail Jamieson F 27 FV45 3 26:54 26:59
99 Sarah Cairns F 32 FV40 4 30:48 30:52

Parkrun Results

Saturday 9th February - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 426 55 52 Richard PENNY 21:57
York 426 62 58 John RYDER 22:38
Heslington 297 13 12 Glen JOHNSON 19:34
Heslington 297 124 103 James CARTER 25:29
Heslington 297 125 22 Abigail CARTER 25:31
Heslington 297 151 33 Gillian JOHNSON 26:37
Armley 149 23 21 Richard MILLER 24:42

Pateley Pie N Pint (10 Miles)

Saturday 2nd February - Pateley Pie N Pint

66 Finishers
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
20 Sue Tindall F 2 01:40:01 01:40:10

Parkrun Results

Saturday 2nd February - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 253 52 49 Jim BRAYSHAW 23:16
York 253 63 59 Richard PENNY 23:55
York 253 110 95 James CARTER 26:33
York 253 121 17 Abigail CARTER 27:02
Wetherby 81 6 6 Paul DYKES 20:31
Wetherby 81 24 4 Katy HARRISON 25:36
Heslington 240 48 42 Ian WARD 23:48

Catterton Healaugh Loop (Club Handicap)

Well done everyone who braved the cold and wind to run the Club Handicap on Sunday. Congratuations to the winner, Suzanne, and to Ryan who was first over the line. As always huge thanks to everyone who helped put the event on. Timing & results: Mike Smith. Marshalls: Bob Duxbury, Sue Maddison, Jez Swinden & Nigel Robinson. Course set up: Mark Swinden 

Sunday 27th January - Catterton Healaugh Club Handicap

Islington 8 miles

(Click column headings to sort)

H/C Result Finish Order Name Time  - Adj Rank Mile Pace Points
1 11 Suzanne Marshall 70:03 24:20 45:43 08:33 100
2 20 Denise Robinson 84:17 38:08 46:09 10:17 99
3 8 John Ryder 62:37 16:24 46:13 07:38 98
4 3 Gary Cowler 59:55 13:24 46:31 07:18 97
5 2 Paul Dykes 55:39 08:45 46:54 06:47 95.5
5 7 Lewis Ryan 60:59 14:05 46:54 07:26 95.5
7 18 Sally Beckett 80:52 32:48 48:04 09:52 94
8 14 Sue Janatti 72:35 24:03 48:32 08:51 93
9 5 John Netherway 60:33 11:12 49:21 07:23 92
10 1 Ryan Kavanagh 52:32 02:44 49:48 06:24 91
11 4 Ged Beall 60:03 09:42 50:21 07:19 90
12 18 Steph Cowler 80:52 30:12 50:40 09:52 89
13 15 Elaine Kavanagh 73:10 22:25 50:45 08:55 88
14 16 Carolyn Jolley 76:30 25:17 51:13 09:20 87
15 9 Ian Ward 67:01 15:43 51:18 08:10 86
16 17 Gail Jamieson 77:42 26:14 51:28 09:29 85
17 13 Keith Smith 72:00 20:05 51:55 08:47 84
18 10 Alex Tobin 69:20 15:43 53:37 08:27 83
19 12 Mark Swinden 71:27 16:16 55:11 08:43 82
20 20 Amanda Apperley 84:17 26:23 57:54 10:17 81
21 6 Jim Brayshaw 60:37 00:00 60:37 07:24 80

Parkrun Results

Saturday 26th January - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 550 12 12 Ryan KAVANAGH 18:33
York 550 65 64 Craig REDMOND 21:19
York 550 78 5 Joanne DERRY 21:46
York 550 81 75 Ian WARD 21:49
York 550 85 79 John RYDER 21:55
York 550 88 82 Jim BRAYSHAW 21:58
York 550 89 83 Richard PENNY 21:58
Heslington 400 298 106 Fay HARRISON 31:57
Heslington 400 385 217 Paul DYKES 46:27
Selby 234 147 99 Richard MILLER 32:00

Parkrun Results

Saturday 19th January - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 528 81 75 Ian WARD 21:58
York 528 82 76 Richard PENNY 22:01
York 528 84 78 Jim BRAYSHAW 22:07
Pontefract 351 43 38 Richard MILLER 22:55
Rothwell 331 3 3 James WALLIS 19:18
Goole 155 26 5 Sue TINDALL 24:02
Temple Newsam 171 3 3 Scott HAYES 21:18
Temple Newsam 171 44 7 Kimberley HAYES 25:56
Wetherby 70 2 2 Paul DYKES 21:31
Wetherby 70 18 16 John COOKE 25:17
Heslington 363 47 44 Craig REDMOND 21:37
Heslington 363 98 84 Nathan CARTER 23:54
Heslington 363 105 90 Neil CLARK 24:17

Brass Monkey Half Marathon

Sunday 13th January - Brass Monkey Half Marathon

1554 Finishers
1st Male: Adrian Bailes, Birtley AC, 1:09:42
1st Female: Beckey Briggs, City of Hull AC, 1:14:57
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
537 Ian Saynor M 468 MV40 95 01:39:40 01:39:45
677 Ian Ward M 578 MV60 7 01:43:38 01:43:49

Temple Newsam Ten

Sunday 13th January - Temple Newsam Ten

799 Finishers
1st Male: Philip Boynton, Horsforth Harriers, 1:01:06
1st Female: Amy Young, Jyde Park Harriers, 1:10:18
Full Results here
Position Name Gender Gender
Position
Category Category
Position
Chip
Time
Gun
Time
20 Andrew Sloan M 20 M40 3 01:07:21 01:07:24
39 Ben Jackson M 39 MSEN 21 01:09:38 01:09:41
85 Scott Hayes M 78 M40 13 01:13:57 01:14:00
167 John Netherway M 147 M40 27 01:20:06 01:20:24
253 Emma Dunn F 45 F45 5 01:25:18 01:25:35
280 Sue Tindall F 52 F50 3 01:26:46 01:27:03
371 Jonathan Steele M 283 M45 50 01:31:55 01:33:14
436 Celia Mcroyall F 127 F50 14 01:36:05 01:36:23
563 Shirley Steele F 211 F60 2 01:42:28 01:43:46
564 Debbie Edwards F 212 F45 29 01:43:11 01:43:46
630 Sophie Overfield F 261 FSEN 53 01:47:47 01:48:21
724 Keith Smith M 396 M40 75 01:55:50 01:57:09

Parkrun Results

Saturday 12th January - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 633 81 75 Richard PENNY 22:01
York 633 84 78 Jim BRAYSHAW 22:16
York 633 231 28 Susan TENNANT 26:06
Pontefract 439 47 46 Richard MILLER 23:13
Rothwell 413 5 5 James WALLIS 19:58
Kewsick 175 5 5 Glen JOHNSON 19:46
Kewsick 175 71 18 Gillian JOHNSON 27:21
Wetherby 162 40 35 John COOKE 25:08
Heslington 443 9 9 Alex YOUNG 18:43
Heslington 443 20 19 David ROWE 20:11
Heslington 443 39 36 Paul DYKES 21:20
Heslington 443 44 41 Craig REDMOND 21:39
Heslington 443 290 95 Denise ROBINSON 29:51
Heslington 443 338 125 Fay HARRISON 32:05
Heslington 443 348 128 Lisa MEAD 32:20

Turkey Trot (Club & Handicap Championship)

Fantastic turnout for the Turket Trot yesterday! Congratulations to the winner on Handicap, Denise Robinson. Well done also to Andy Sloan and Liz Mould - first over the line. Finally many thanks to everyone who helped with set up (Mark), timing and results (Mike Smith), marshalling (Nigel Robinson, Jez Swinden, Shirley Harrison, Bob Duxbury and Norman Miller) !

Sunday 6th January - Turkey Trot

Turkey Trot (Wighill to Islington via Healaugh) - 5.0 miles

Weather - Sunny with some thin cloud. Cool.

(Click column headings to sort)

H/C Result Finish Order Name Time  - Adj Rank Mile Pace HC
Points
Mens
CC Points
Womens
CC Points
1 33 Denise Robinson 50:55 25:50 25:05 10:11 100   86
2 31 Sally Beckett 48:07 22:35 25:32 09:37 99   87
3 9 Ian Ward 35:10 09:05 26:05 07:02 98 93  
4= 29 Angela Beall 46:14 19:40 26:34 09:15 96.5   89
4= 16 Sue Tindall 38:04 11:30 26:34 07:37 96.5   98
6 21 Suzanne Marshall 42:05 15:25 26:40 08:25 95   96
7 7 Liz Mould 34:36 07:45 26:51 06:55 94   100
8= 4 Ian Saynor 33:14 06:05 27:09 06:39 92.5 97  
8= 14 John Cooke 37:14 10:05 27:09 07:27 92.5 88  
10 28 Richard Millican 46:13 18:35 27:38 09:15 91 84  
11 12 Louis Ryan 36:36 08:35 28:01 07:19 90 90  
12 1 Andy Sloan 30:18 01:50 28:28 06:04 89 100  
13 20 Abi Carter 40:37 12:00 28:37 08:07 88   97
14 6 Paul Dykes 33:34 04:55 28:39 06:43 87 95  
15 26 Sophie Overfield 45:23 16:40 28:43 09:05 86   91
16 3 Glen Johnson 32:04 03:05 28:59 06:25 85 98  
17 11 John Netherway 35:52 06:50 29:02 07:10 84 91  
18 22 Celia McRoyall 42:19 13:15 29:04 08:28 83   95
19 8 Ged Beall 35:01 05:55 29:06 07:00 82 94  
20 15 Jo Millican 38:02 08:55 29:07 07:36 81   99
21 23 Sarah Collier 42:19 13:10 29:09 08:28 80   94
22 2 Duncan Woodhall 31:30 02:10 29:20 06:18 79 99  
23 24 Sue Tennant 44:07 14:40 29:27 08:49 78   93
24 25 Carolyn Jolley 44:59 15:25 29:34 09:00 77   92
25 17 James Carter 38:36 09:00 29:36 07:43 76 87  
26 18 Mark Swinden 39:38 09:55 29:43 07:56 75 86  
27 5 Simon Tordoff 33:21 03:20 30:01 06:40 74 96  
28 19 Richard Miller 40:12 10:05 30:07 08:02 73 85  
29 30 Gill Johnson 46:14 15:55 30:19 09:15 72   88
30 13 Craig Redmond 37:07 05:50 31:17 07:25 71 89  
31 10 Gary Cowler 35:27 00:00 35:27 07:05 70 92  
32 32 Keith Smith 48:09 12:15 35:54 09:38 69 83  
33 27 Steph Cowler 45:40 00:00 45:40 09:08 68   90

Parkrun Results

Saturday 5th January - Parkrun Results

Venue Total
Runners
Position Gender
Position
Parkrunner Run Time
York 638 196 30 Celia MCROYALL 25:01
York 638 197 167 Richard PENNY 25:05
Pontefract 411 144 18 Gail JAMIESON 27:55
Rothwell 343 11 11 James WALLIS 20:10
Wetherby 98 28 25 Mark SWINDEN 26:47
Wetherby 98 61 42 Jeremy SWINDEN 32:03
Heslington 366 80 73 James CARTER 23:25
Heslington 366 104 16 Abigail CARTER 24:13
Heslington 366 105 89 Ian WARD 24:15
Heslington 366 129 103 Paul DYKES 25:20
Heslington 366 140 31 Susan TENNANT 25:52
Heslington 366 174 136 Keith SMITH 27:16
Heslington 366 269 92 Fay HARRISON 31:32
Heslington 366 338 135 Samantha COULSON 38:05
Selby 173 38 33 Richard MILLER 24:55